Büyükbaş Besi Çiftliği

Büyükbaş Hayvan Çadırı Nasıl Kurulur ? Maliyeti Nedir ?

Büyükbaş hayvancılığa girmek istiyorsanız sermayenizi akıllıca kullanmanız en önemli konudur. Barınak hayvanlar için olmazsa olmazdır. Hayvancılığa başlangıç aşamasındaysanız eğer çadır barınak işinizi fazlasıyla görecektir. Betonarme veya benzeri ahır yapmadan önce düşük maliyetler ile çadır barınakları denemelisiniz. Büyükbaş hayvanlar -20 dereceye kadar soğuğa dayanabilmektedir. O yüzden büyükbaş hayvan çadırları işinizi fazlası ile görecektir buna emin olabilirsiniz.

Büyükbaş hayvan çadırı fiyatları ne kadar ? Kaça mal olur ?

Çadır fiyatları öncelikle bakacağınız hayvan sayısına göre değişiklik göstermektedir. Her bir hayvana 4m2 alan düşünebilirsiniz. Örnek verecek olursak; mesela 30 baş hayvan ile bu işe başlamak istiyorsunuz diyelim. 30×4=120 m2 çadır size yetecektir. Peki 120 metrekare bir büyükbaş hayvan çadırının size maliyeti ne olur ? 2019 yılı çadır fiyatlarına baktığımız zaman ortalama olarak 20.000 TL civarı bir maliyet çıkacaktır size. Tabiki bu fiyat çadırın malzeme kalitesine, işçiliğine, anlaştığınız firma ile yaptığınız pazarlığa göre değişkenlik gösterecektir. Burada vermiş olduğumuz fiyat orta halli bir çadır barınağın fiyatıdır.

Neden Çadır Kullanmalıyım ?

Büyükbaş hayvancılık için çadır kullanmak için en önemli neden tabiki maliyetlerdir. Daha işe başlamadan elinizdeki sermayeyi ahır yapımına kullanırsanız eğer , yem ve hayvan için yapacağınız harcamaları kısmanız gerekir. Bu da size daha yolun başında handikap olacaktır. O yüzden maliyetleri ilk başta mümkün olduğunda düşük tutmaya bakın. Hele ki hayvancılık işinde amatörseniz, mutlaka ve mutlaka çadır hayvan çiftliği ile başlamanız çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.